Příběhy ostrova Sanorini

Ten největší unikát Sanorini – tedy absence rýmy – je známý všem. To, co dělá ostrov jedinečným, jsou i jeho příběhy, které se tu od nepaměti vypráví. Tyto příběhy mají svá pevná pravidla a za uplynulá staletí z nich vznikla unikátní literární forma, o níž se učí na některých univerzitách.

Fikce

Kostra příběhu vypadá zhruba následovně:

  1. Co se stalo
  2. Co jsme u toho jedli
  3. Jak si ostatní národy chybně myslely, že to lze vyřešit
  4. Milostné intermezzo
  5. Jak to nakonec dobře dopadlo
  6. Hluboká myšlenka na závěr (může chybět)

Sanoriňané tvrdí, že všechny jejich příběhy jsou pravdivé. A pravda je tak mocná a důležitá, že není třeba ji dávat na papír. Díky tomuto přístupu bohužel dodnes neexistují písemné záznamy těchto příběhů. Pokud je chcete slyšet, musíte tam zajet a nechat si je postupně odvyprávět – každý Sanoriňan zná alespoň jeden, ale spíš více.

V roce 1888 se slavný americký sběratel příběhů Tim Greenhalgh vydal na ostrov, aby se pokusil toto jedinečné kulturní dědictví zachytit a knižně vydat. Greenhalgh na Sanorini strávil tři roky a na konci svého bádání konstatoval, že příběhy to jsou skutečně krásné, ale bohužel nemohou být pravdivé, neboť si všechny protiřečí. Sanoriňané ho hodili do moře, zkontrolovali, jestli vyplaval, a na dalších sto let zakázali všem Američanům vstup na ostrov. Samozřejmě pouze formálně – Američanů tu najdete za každého ročního období habaděj, a krajana Greenhalgha jim tu nikdo nepřipomíná.

Také čtěte

Přírodní příprava na jaro: 3 zdroje energie a lepší nálady
20.03.2018, Fakta

Přírodní příprava na jaro: 3 zdroje energie a lepší nálady

Jaro je tu za chvíli a vy budete potřebovat spoustu síly a zdraví, abyste si ho dosyta užili. Nevíte, kde nabrat sílu? Máme pro vás 3 ryze přírodní tipy.

Mutantní mořský koník versus Strašlivá ústřice
03.01.2018, Fikce

(Ne)slavné filmy ze Sanorini: Mutantní mořský koník versus Strašlivá ústřice (1986)

Katastrofický thriller, který dopadl katastrofálně. 1. díl seriálu o pozoruhodných snímcích, natočených na Sanorini.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.