Sanorinská kinematografie

Sanorinská kinematografie se zrodila až ve chvíli, kdy bylo na ostrově otevřené první kino. Předtím nemělo smysl natáčet filmy, protože nebylo, kde je promítat.

Fikce

Kino nakonec vzniklo na zahradě místního řezníka Mamase Papasose poté, co na zeď protějšího domu natáhl bílé prostěradlo. Hned první promítaný snímek sklidil nevídaný ohlas vyprodaného sálu o kapacitě 20 diváků. Jmenoval se Ostře sledované souvlaki a režíroval ho režisér Georges Lukasos. Děj se točí okolo nově otevřené restaurace v centru Sanorini a v hlavní roli kuchaře Fokase Kallistratose se představuje kuchař Fokas Kallistratos.

Dalším sanorinským filmem, který zaznamenal velký úspěch, byl druhý z celkem pěti existujících sanorinských filmů. Jmenuje se Slunce, seno, tzatziki a vtipně reflektuje život obyčejných Sanoriňanů, jejich strasti a radosti. Jednou z nejpůsobivějších scén tohoto filmu, která už stihla vstoupit do historie a stát se kultovní, je dvouhodinový záběr na spícího hlavního hrdinu. Fascinující podtext socioekonomických problémů na pozadí tmavé ložnice nastavuje zrcadlo světu, kde je dolar alfou a omegou. Neměli bychom zapomenout ani na zfilmovanou klasiku Hledání ztracené rýmy, polodokumentární fresku mapující historii Sanorini jako ostrova, kde se nevyskytuje nejčastější a nejzákeřnější choroba horních cest dýchacích.

Také čtěte

Příroda na Sanorini: Místa, která musíte vidět
01.11.2017, Fikce

Příroda na Sanorini: Místa, která musíte vidět (nebo také nemusíte)

Ostrov Sanorini oplývá mnoha dechberoucími krásami: vodopády, hluboká údolí, křišťálově čisté zátoky, olivové háje… Těmto nádherným místům navíc nehrozí zkáza, místní je navštěvují pouze sporadicky. Jsou totiž raději doma.

Příběhy ostrova Sanorini
30.08.2017, Fikce

Příběhy ostrova Sanorini

Ten největší unikát Sanorini – tedy absence rýmy – je známý všem. To, co dělá ostrov jedinečným, jsou i jeho příběhy, které se tu od nepaměti vypráví. Tyto příběhy mají svá pevná pravidla a za uplynulá staletí z nich vznikla unikátní literární forma, o níž se učí na některých univerzitách.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.