3 tipy pro snadnější vykašlávání

Možná se budete divit, jaké potraviny vám mohou pomoci, když vás trápí kašel. Čtěte dál a dozvíte se, po čem v regálu sáhnout, když si potřebujete usnadnit vykašlávání.

Fakta

Kašel pomáhá udržovat hrdlo bez hlenu nebo jiných dráždivých látek. Ovšem přetrvávající kašel může být příznakem stavů, jako jsou například alergie či virové nebo bakteriální infekce. Zatímco kašel způsobený nachlazením nebo alergií můžete léčit sami či za pomoci volně prodejných léků, u bakteriálních infekcí už to nestačí a přichází na řadu antibiotika. V tom prvním případě můžete před návštěvou lékárny zkusit i některé domácí prostředky – tři z nich najdete v článku.

Ananas

Toto ovoce obsahuje enzym bromelin, který může ulevit při nemocech dýchacího ústrojí, jako je například zápal plic, bronchitida (zánět průdušek) či sinusitida (zánětlivé onemocnění tzv. paranasálních dutin, tedy vedlejších dutin dýchacích cest). Zároveň tlumí kašel a snižuje viskozitu hlenu.

Máta

Mátový čaj je v zimním období velmi oblíbený, a to i proto, že mentol uklidňuje krk a snižuje množství hlenu. Zkuste třeba inhalaci výparů – stačí si do půl litru horké vody přidat okolo deseti kapek mátového oleje, dát si ručník přes hlavu a zhluboka dýchat těsně nad hladinou.

Jogurt a kefír

Vědci zkoumali účinek probiotik („hodných“ bakterií vyskytujících se například v zakysaných mléčných výrobcích) pro prevenci běžného nachlazení, jehož běžným projevem bývá kašel. Zjistili, že probiotika mají mírný účinek na zmírnění běžné rýmy. Kromě toho pozitivně působí na rovnováhu střevní mikroflóry.

Zdroje: NCBI, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18056558; NCBI, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3560336/;
Comeaux, T., https://books.google.cz/books?id=5R-A6NwVzbEC&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false, Healthline, https://www.healthline.com/health/allergies/best-natural-cough-remedies#overview1

Sanoriňané si často trochu vymýšlejí, v této sekci však najdete jen pravdivé informace. Protože když jde o zdraví, musí legrace stranou.

Také čtěte

Kurací vývar pomáha posilňovať imunitu ľuďom po celom svete! Skúste ochutnať jeho netradičný variant
01.11.2017, Fakta

Kuřecí vývar pomáhá posilovat imunitu lidem po celém světě! Zkuste ochutnat jeho netradiční variantu

Poctivý kuřecí vývar je považován za skvělého pomocníka v boji proti virům v mnoha kulturách. Spousta lidí kuřecím vývarem často nahrazuje horký čaj ve chvíli, kdy cítí, že na ně leze rýma nebo viróza.

7 potravín, vďaka ktorým hravo zvládnete prechod zo zimy do jari
05.03.2018, Fakta

7 potravin, díky kterým hravě zvládnete přechod ze zimy do jara

Kýchání, svědění, slzení, otoky, zarudnutí očí. Projevů alergie může být mnoho – od těch „pouze” protivných až po ty život ohrožujících. Jak nepříjemným stavům zabránit? Jednou z cest je úprava jídelníčku.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.