Mateřídouška jako pomoc při zánětu průdušek i kocovině

Na mateřídoušku jste určitě narazili i v České republice, je to taková nízká bylina s tenkými větvemi. Je sice nenápadná, ale dokáže toho poměrně dost – ne nadarmo se v léčitelství používá už tisíce let.

Fakta

Mateřídouška (Thymus serpyllum) je rostlina s malými květy a aromatickými listy. Díky svým vlastnostem ji už naši předci využívali jako lék při potížích se zažíváním a ke snížení rizika infekce či sepse. Běžně roste v sušších státech Evropy a lidé ji znají už od starověku.

Mateřídouška v kloktadlu i zábalu

Rostlina se používá v léčbě zánětu průdušek, nadměrného nahromadění hlenu v dýchacích cestách a dále také třeba proti menstruačním bolestem, kocovině, nadýmání či kolice. S výtažkem z rostliny se můžete setkat u přípravků (například kloktadel) proti drobným poraněním a infekcím v ústech, krku či dásni. Vedlejší účinky nejsou známé, přesto se raději nedoporučuje těhotným ženám. Chce-li si člověk udělat například obklad z mateřídoušky (využíval se pro léčbu drobných ranek), měl by si nejdříve vyzkoušet účinek rostliny na kousku kůže – někdy se může objevit kožní alergie.

Kde se s ní ještě setkáte

Esenciální olej z listů a květů se využívá i v dalších odvětvích, a to především pro své dezinfekční a fungicidní (ničící plísně a parazitní houby) vlastnosti. Výtažek z rostliny může být tedy součástí vašeho mýdla či parfému. Existují i čaje z mateřídoušky, které mají příznivě působit na dýchací systém.

Co jste o mateřídoušce možná nevěděli

  • Části rostlinky se užívají do ochucených zubních past
    Římané mateřídoušku užívali v léčbě deprese
    V polynéské kultuře je nezbytnou součástí mnoha léků
    Italové dodnes přidávají sušené kvítky a listy na některé druhy pizzy
Zdroje: Plants for a future, http://www.pfaf.org/user/plant.aspx?latinname=Thymus+serpyllum; Only foods, http://www.onlyfoods.net/thymus-serpyllum.html

Sanoriňané si často trochu vymýšlejí, v této sekci však najdete jen pravdivé informace. Protože když jde o zdraví, musí legrace stranou.

Také čtěte

5 Sanoriňanů, kteří se proslavili ve světě
08.03.2018, Fikce

5 Sanoriňanů, kteří se proslavili ve světě

Nevíte o žádném slavném Sanoriňanovi? Je načase to napravit. Sanorinští rodáci se proslavili v řadě oborů a jsou známí i za hranicemi ostrova. Tedy, je jich známo přesně pět.

Diel siedmy – Pred slávnosťou
11.11.2017, Fikce

Díl sedmý – Před slavností

Cinkla jsem na zvonek na recepci. Stalo se to po asi minutovém váhání. Přijde mi trochu buranské si někoho přivolávat zvonkem, ale tlačítko mě dráždilo – je to skvěle vymyšlené, protože si to určitě chce vyzkoušet každý.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.