Mateřídouška jako pomoc při zánětu průdušek i kocovině

Na mateřídoušku jste určitě narazili i v České republice, je to taková nízká bylina s tenkými větvemi. Je sice nenápadná, ale dokáže toho poměrně dost – ne nadarmo se v léčitelství používá už tisíce let.

Fakta

Mateřídouška (Thymus serpyllum) je rostlina s malými květy a aromatickými listy. Díky svým vlastnostem ji už naši předci využívali jako lék při potížích se zažíváním a ke snížení rizika infekce či sepse. Běžně roste v sušších státech Evropy a lidé ji znají už od starověku.

Mateřídouška v kloktadlu i zábalu

Rostlina se používá v léčbě zánětu průdušek, nadměrného nahromadění hlenu v dýchacích cestách a dále také třeba proti menstruačním bolestem, kocovině, nadýmání či kolice. S výtažkem z rostliny se můžete setkat u přípravků (například kloktadel) proti drobným poraněním a infekcím v ústech, krku či dásni. Vedlejší účinky nejsou známé, přesto se raději nedoporučuje těhotným ženám. Chce-li si člověk udělat například obklad z mateřídoušky (využíval se pro léčbu drobných ranek), měl by si nejdříve vyzkoušet účinek rostliny na kousku kůže – někdy se může objevit kožní alergie.

Kde se s ní ještě setkáte

Esenciální olej z listů a květů se využívá i v dalších odvětvích, a to především pro své dezinfekční a fungicidní (ničící plísně a parazitní houby) vlastnosti. Výtažek z rostliny může být tedy součástí vašeho mýdla či parfému. Existují i čaje z mateřídoušky, které mají příznivě působit na dýchací systém.

Co jste o mateřídoušce možná nevěděli

  • Části rostlinky se užívají do ochucených zubních past
    Římané mateřídoušku užívali v léčbě deprese
    V polynéské kultuře je nezbytnou součástí mnoha léků
    Italové dodnes přidávají sušené kvítky a listy na některé druhy pizzy
Zdroje: Plants for a future, http://www.pfaf.org/user/plant.aspx?latinname=Thymus+serpyllum; Only foods, http://www.onlyfoods.net/thymus-serpyllum.html

Sanoriňané si často trochu vymýšlejí, v této sekci však najdete jen pravdivé informace. Protože když jde o zdraví, musí legrace stranou.

Také čtěte

Proč Sanoriňané nestonají? Tajemství odhaleno!
30.08.2017, Fikce

Proč Sanoriňané nestonají? Tajemství odhaleno!

Absence rýmy, potíží s dýchacími cestami a kašle na Sanorini – to je věc, která mnohým nedá spát. I proto se jistý Bulhar Boyko Burgas rozhodl, že celé věci přijde na kloub. Ponořil se do studia historických pramenů v Sanorinském ústavu pro historii a po přečtení všech tří svazků v archivu učinil přelomový objev.

10 vět, které nikdy neuslyšíte od žádného Sanoriňana
30.08.2017, Fikce

10 vět, které nikdy neuslyšíte od žádného Sanoriňana

Sanoriňané říkají spoustu věcí. Jsou však věty, které ze svých úst nikdy nevypustí.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.