(Ne)slavné filmy ze Sanorini: Mutantní mořský koník versus Strašlivá ústřice (1986)

Katastrofický thriller, který dopadl katastrofálně. 1. díl seriálu o pozoruhodných snímcích, natočených na Sanorini.

Fikce

Překrásná příroda, stabilní počasí, nízké náklady a domorodci, kterým je všechno jedno. To jsou jedny z mnoha výhod, které Sanorini nabízelo a nabízí filmařským štábům. Ideální podmínky jich v posledních dekádách přilákaly celou řadu, ovšem výsledné snímky z nějakého důvodu málokdy můžeme označit za zásadní pro světovou kinematografii. To ale neznamená, že by si nezasloužily naši pozornost, proto si několik z nich představíme v novém seriálu (Ne)slavné filmy ze Sanorini.

Za vším hledej Sověty

Mutantní mořský koník versus Strašlivá ústřice. Katastrofický snímek, který nakonec katastrofálně dopadl. Přitom zápletka zněla bezesporu zajímavě. V roce 1963, při přísně tajném testu sovětského jaderného superkanonu ve Středozemním moři, se do cílové oblasti omylem dostane i francouzská rybářská loď, převážející náklad čerstvých ústřic. Ta je palbou zničena a posádka se vypaří dříve, než stačí, jak velí filmové národní stereotypy, dokončit lahev Chateauneuf du Pape. Jedna z ústřic ale náhodou spadne pod hladinu a přežije, což roztočí kolo strašlivých události. A nejde jen o to, že vlivem radioaktivity ze zásahu vyroste do olbřímích rozměrů a v divokých hlubinách likviduje vše, co jí přijde do cesty. Máme na mysli i filmařské hledisko…

„Mám v sobě mořského koníka!“

Ale abychom se vrátili k ději. Během svého nenasytného tažení jednou ústřice pohltí i malého mořského koníka, který z nějakého důvodu začne úspěšně přežívat v jejím radioaktivním nitru a rovněž enormně růst. Když získá dostatek síly a ústřice je mu již malá, podaří se této rybičce, nyní tedy již spíše gigarybě, přepůlit skořápku vedví a osvobodit se. Raněný mlž je vzteky bez sebe a epický souboj obou mutantních tvorů na sebe nenechá dlouho čekat. Neodehraje se ale, jak je v tradičních katastrofických filmech zvykem, někde u světové metropole typu New York, nýbrž na fiktivním ostrově Kaskalidos, představovaném Sanorini.

ústřice

Filmařský debakl

Až do této chvíle vše vypadá slibně. Dále se ovšem začaly projevovat slabiny původního scénáře snímku od jamajského spisovatele Roberta Weeda. Že je Weedova představa bitvy obří ústřice a mutantního mořského koníka v ulicích ostrovních městeček velmi nerealistická a především technicky nerealizovatelná, bohužel filmařům došlo až přímo na natáčecích lokacích na Sanorini. Jejich řešení tohoto problému, změnu žánru v půlce filmu, můžeme sice označit za originální, ale jen stěží za šalamounské. Místo katastrofického thrilleru pokračovali s rodinnou komedií, avšak scény, kdy se obě nyní již žvatlající roztomilá monstra snaží za infantilního hudebního podkresu neúspěšně dostat na souš, aby se vzápětí stala nejlepšími přáteli na vozík upoutaného syna rybáře Onitise, jsou již za hranicí alespoň trochu koukatelné taškařice.

Osud snímku Mutantní mořský koník versus Strašlivá ústřice jakoby završil všechny problémy, které provázely jeho vznik. Jediná kopie spadla omylem (někteří svědci události tvrdí, že ne až tak omylem) do sudu s olivovým olejem ve sklepě pana Peckopoluse, kde probíhala bujará dotočná. Pro tvůrce i diváky je však možná dobře, že jej kvůli – tedy lépe řečeno díky – tomu ve filmových databázích ani televizních archivech nenalezneme.

 

 

sanorin aqua anatura

SANORIN® Aqua Natura, nosní sprej

Roztok soli obohacený o propolis, mateřídoušku a eukalyptus. Tento zdravotnický prostředek je určen k podpůrné léčbě rýmy.

Koupit Více

Také čtěte

Kurací vývar pomáha posilňovať imunitu ľuďom po celom svete! Skúste ochutnať jeho netradičný variant
01.11.2017, Fakta

Kuřecí vývar pomáhá posilovat imunitu lidem po celém světě! Zkuste ochutnat jeho netradiční variantu

Poctivý kuřecí vývar je považován za skvělého pomocníka v boji proti virům v mnoha kulturách. Spousta lidí kuřecím vývarem často nahrazuje horký čaj ve chvíli, kdy cítí, že na ně leze rýma nebo viróza.

Nakopnite svoj organizmus v 4 jednoduchých krokoch
27.02.2018, Fakta

Nakopněte svůj organismus ve 4 snadných krocích

Co dělat, abyste se cítili dobře, fit a plní energie? Máme pro vás 4 jednoduché tipy.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.