Jak rozeznáte chřipku od nachlazení? Sledujte těchto 5 ukazatelů

Zatímco nachlazení je víceméně neškodné, chřipku byste rozhodně neměli podceňovat, nýbrž léčit v posteli. Zjistěte, jak je od sebe rozeznáte.

Fakta

Obě onemocnění mají podobné příznaky, ale lze je od sebe poměrně jednoduše rozeznat. Nachlazení má mnohem mírnější příznaky a nezpůsobuje vážnější zdravotní obtíže. Naopak chřipka s sebou může nést vážnější komplikace a je opravdu potřeba ji doléčit.

Horečka

Nachlazení někdy způsobuje zvýšenou teplotu, řekněme 37–38 stupňů Celsia. Výrazná horečka (39–40 stupňů) je ale typická pro chřipku.

Bolavé klouby

Bolest při každém pohybu a neustálé bolení kloubů jsou rovněž obvyklým příznakem toho, že nejde jen o běžné nachlazení, ale skolila vás chřipka.

Únava

Když mluvíme o únavě, nemyslíme takovou tu běžnou, když máte chuť se po obědě natáhnout. Chřipku totiž provází velmi silná únava, kdy vám dělá problém udržet se vzhůru a při sebemenším pohybu se cítíte zničení.

Silná a neustupující bolest hlavy

Bolení hlavy je příznakem asi stovky různých onemocnění. Ovšem jakmile máte rýmu a trápí vás silná bolest hlavy, na kterou nezabírají běžné prášky, je dost možné, že máte chřipku.

Dráždivý a vyčerpávající kašel

Pokud vás sužuje silný kašel, při kterém máte jakoby podrážděný krk a pálí vás v něm, zvyšte svou pozornost. Jde o klasický příznak chřipky, kterou provází neobvykle vyčerpávající vykašlávání.

Jestliže máte podezření na chřipku, doporučujeme okamžitou návštěvu lékaře a klid v posteli. „Přechodit“ toto onemocnění se totiž opravdu nevyplácí – riskujete komplikace jako například virový zápal plic, který může být i životu nebezpečný.

Zdroje: CDC, https://www.cdc.gov/flu/about/qa/coldflu.htm, Healthline, https://www.healthline.com/health/cold-flu/cold-or-flu

Sanoriňané si často trochu vymýšlejí, v této sekci však najdete jen pravdivé informace. Protože když jde o zdraví, musí legrace stranou.

Také čtěte

Najobľúbenejšie koníčky obyvateľov Sanorini
01.12.2017, Fikce

Nejoblíbenější koníčky obyvatel Sanorini

Výzkumy ukazují, že Sanoriňané patří mezi nejšťastnější národy světa. Jaký je jejich recept na spokojený život?

Doprava na Sanorini
01.11.2017, Fikce

Doprava na Sanorini

Když chcete na Sanorini sednout za volant, vůbec nepotřebujete řidičský průkaz!

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.