Jak rozeznáte chřipku od nachlazení? Sledujte těchto 5 ukazatelů

Zatímco nachlazení je víceméně neškodné, chřipku byste rozhodně neměli podceňovat, nýbrž léčit v posteli. Zjistěte, jak je od sebe rozeznáte.

Fakta

Obě onemocnění mají podobné příznaky, ale lze je od sebe poměrně jednoduše rozeznat. Nachlazení má mnohem mírnější příznaky a nezpůsobuje vážnější zdravotní obtíže. Naopak chřipka s sebou může nést vážnější komplikace a je opravdu potřeba ji doléčit.

Horečka

Nachlazení někdy způsobuje zvýšenou teplotu, řekněme 37–38 stupňů Celsia. Výrazná horečka (39–40 stupňů) je ale typická pro chřipku.

Bolavé klouby

Bolest při každém pohybu a neustálé bolení kloubů jsou rovněž obvyklým příznakem toho, že nejde jen o běžné nachlazení, ale skolila vás chřipka.

Únava

Když mluvíme o únavě, nemyslíme takovou tu běžnou, když máte chuť se po obědě natáhnout. Chřipku totiž provází velmi silná únava, kdy vám dělá problém udržet se vzhůru a při sebemenším pohybu se cítíte zničení.

Silná a neustupující bolest hlavy

Bolení hlavy je příznakem asi stovky různých onemocnění. Ovšem jakmile máte rýmu a trápí vás silná bolest hlavy, na kterou nezabírají běžné prášky, je dost možné, že máte chřipku.

Dráždivý a vyčerpávající kašel

Pokud vás sužuje silný kašel, při kterém máte jakoby podrážděný krk a pálí vás v něm, zvyšte svou pozornost. Jde o klasický příznak chřipky, kterou provází neobvykle vyčerpávající vykašlávání.

Jestliže máte podezření na chřipku, doporučujeme okamžitou návštěvu lékaře a klid v posteli. „Přechodit“ toto onemocnění se totiž opravdu nevyplácí – riskujete komplikace jako například virový zápal plic, který může být i životu nebezpečný.

Zdroje: CDC, https://www.cdc.gov/flu/about/qa/coldflu.htm, Healthline, https://www.healthline.com/health/cold-flu/cold-or-flu

Sanoriňané si často trochu vymýšlejí, v této sekci však najdete jen pravdivé informace. Protože když jde o zdraví, musí legrace stranou.

Také čtěte

Mutantní mořský koník versus Strašlivá ústřice
03.01.2018, Fikce

(Ne)slavné filmy ze Sanorini: Mutantní mořský koník versus Strašlivá ústřice (1986)

Katastrofický thriller, který dopadl katastrofálně. 1. díl seriálu o pozoruhodných snímcích, natočených na Sanorini.

Ako na jeseň posilniť imunitu
01.11.2017, Fakta

Jak na podzim posílit imunitu

Léto už je dávno pryč a s ním i měsíce, kdy prakticky neřešíme rýmu ani nachlazení. Na Sanorini však naštěstí vědí, jak posilovat imunitu, abyste v této choulostivé době nepodlehli například chřipce. Poučte se od nich – a třeba se vám letos vyhne taky.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.