Stvoření Sanorini – pravda, nebo hloupý mýtus?

Mýtus o stvoření světa se u starých Sanoriňanů zachoval pouze ve folklorním podání předávaným ústně. Zejména proto, že stejně jako ti současní byli staří Sanoriňané příliš líní na to, aby cokoliv zapsali.

Fikce

Nejčastěji se za oficiální verzi stvoření všeho považuje Pověst rýmenných let. Jedná se o stvoření dvěma architekty. Jeden z architektů dokáže tvořit, ale je příliš líný, druhý je aktivní, avšak celkem neschopný.

Architekti stvoření

Oba měli podobu racka – jak tomu u správných mořských národů bývá. Oním pasivním stvořitelem je Rýmůh, ten ale někdy ani neví, jak svět stvořit. Druhý z nich, Smrkel se proto na jeho příkaz potápí na dno světového oceánu a přináší mu odtud hrst písku a zeminy, ze které Rýmůh stvoří svět. Podle některých názorů jsou bohy spíše nejasná božstva Zelenoboh a Žlutoboh.

Pověst rýmenných let

V Pověsti rýmenných let zní mýtus tak, že podstatou stvoření světa je součinnost Rýmoha a Smrkela, kteří se na počátku vznášeli nad nekonečným oceánem slizu. Podle jedné z verzí dokonce vytvoří Smrkel zemi ze své vlastní vůle, podle jiné na příkaz Rýmoha.

Původ mýtu

Mýtus o stvoření světa prostřednictvím dvou architektů se k Sanoriňanům dostal prostřednictvím vzkazu v lahvi. Sanoriňané jej ale nebyli schopni přečíst, takže vzkaz nejspíše pojednával o něčem jiném. Podle jiných teorií jde o mýtus dualistický, ovlivněný rýmanským prostředním. Existují i další mýty o stvoření, jako například smrkijský o kosmickém vejci sneseném slizkým kohoutem, ze kterého se vylilo sedm řek, jež zúrodnily zemi. Ten ale Sanoriňanům zpravidla připadá nedůvěryhodný.

 

 

sanorin aqua anatura

SANORIN® Aqua Natura, nosní sprej

Roztok soli obohacený o propolis, mateřídoušku a eukalyptus. Tento zdravotnický prostředek je určen k podpůrné léčbě rýmy.

Koupit Více

Také čtěte

Neuvěřitelné zázraky sanorinského zemědělství
03.01.2018, Fikce

Neuvěřitelné zázraky sanorinského zemědělství

Když se Sanoriňan chce stát zemědělcem, nemusí pro to nic moc udělat. Na ostrově totiž ovoce i zelenina rostou samy od sebe, a každý tak má bohatou úrodu zajištěnou. Říkáte si, jak je to možné?

4 tipy ako si na Sanorini užiť večer
10.12.2017, Fikce

4 tipy jak si na Sanorini užít večer

Procházka po pobřeží nebo návštěva místní vinárny? Sanorini toho nabízí mnohem více!

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.