Montessanorini: vzdělání pro pohodový život

Na tom, která metoda vzdělávání je nejlepší, se neshodnou ani špičkoví světoví odborníci. Sanoriňané ale mají jasno. Jejich alternativní systém Montessanorini vychoval již několik generací lidí, kteří jsou plně připraveni na všechny výzvy pohodového života bez stresu.

Fikce

Školka v houpací síti

Když se narodí malý Sanoriňan, jeho výchova leží na mamince, která jí nechává velmi volný průběh. Když dítě ještě neumí chodit, nosí ho na břiše v šátku, a když se začne vzpouzet, položí ho do trávy. Dělá to tak dlouho, dokud dítě samo nedojde domů. Pak nastoupí do jeslí, které jsou na pláži pod stanem. Děti v nich staví hrady z písku a učí se sanorinsky, učitelky jim vyprávějí pohádky (často jim je ale jen pustí z magnetofonu a jdou si schrupnout). Děti nemohou nikam utéct, protože plavat neumějí, a když se vzdálí od skupiny, někdo z obyvatel ostrova je vrátí zpět. Mají totiž na krku cedulky se jménem a místem, odkud jsou. Po jeslích přichází školka. Tu sanorinské děti absolvují pobytem v houpací síti a prohlížením obrázkových knížek.

Kdo déle spí, vyhrává

Pak už čeká nástup do první třídy. Na Sanorini je jen jedna škola a tři třídy, docházka je povinná do 13 let, pak už jsou děti schopné pást ovce a vyrábět ovčí sýr. Když ale nechtějí, tak to nedělají a chodí si do školy dál schrupnout nebo koukat na televizi. Závěrečná zkouška probíhá formou měření délky spánku, který je každé dítě schopné naspat v kuse. Diplomy nebo vysvědčení už na Sanorini nikdo nedostává, před pěti lety jim došla barva v tiskárně a od té doby nikdo nezvládl koupit novou…

Také čtěte

Z ostrova Sanorini: Bosk
25.10.2017, Fikce

Video: Cvičení

Vlasilis dělá všechno pro to, aby zůstal ve formě a milovanou Eniké neustále ohromoval svými fyzickými přednostmi. Pravidelně jednou za rok cvičí! Jak jste na tom vy?

5 Sanoriňanů, kteří se proslavili ve světě
08.03.2018, Fikce

5 Sanoriňanů, kteří se proslavili ve světě

Nevíte o žádném slavném Sanoriňanovi? Je načase to napravit. Sanorinští rodáci se proslavili v řadě oborů a jsou známí i za hranicemi ostrova. Tedy, je jich známo přesně pět.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.