(Ne)slavné filmy ze Sanorini: Gertruda Geschmacklos: Slepá láska ve stínu olivovníků (1994)

Když se spojí precizní německá produkce, líbivě romantický scénář a nádherné přírodní lokace Sanorini, nemůže to dopadnout špatně. Nebo ano?

Fikce

V prvním dílu seriálu (Ne)slavné filmy ze Sanorini jsme si představili katastrofický, respektive spíše katastrofální, snímek Mutantní mořský koník versus Strašlivá ústřice z roku 1986. Jak to s ním dopadlo, víme, ale ani jeho totální neúspěch další tvůrce neodradil. Překrásné přírodní scenerie ostrova tak již o několik let později, na jaře 1994, přivítaly německý štáb, který sem přijel natočit romantický film podle předlohy nepříliš známé autorky románů pro ženy Gertrudy Geschmacklos – Slepá láska ve stínu olivovníků.

Romantické Německo

Romantické snímky ze země Goetha, Schumachera a dvou prohraných světových válek mají minimálně v našich končinách početnou skupinu fanoušků, respektive fanynek. A ani nevadí, že ze dvou nejznámějších autorek jejich předloh – Rosamundy Pilcher a Ingy Linsdström – je první jmenovaná Britka jako poleno a druhá sice Němka, ale vydávající se za Švédku. Daleko menší jméno má v tomto žánru (pro změnu) rodilá Rakušanka Gertruda Geschmacklos, autorka předlohy „sanorinského“ snímku Slepá láska ve stínu olivovníků. Napsala totiž za svůj autorský život jediný román, který se jmenoval… Slepá láska ve stínu olivovníků.

Láska je slepá

Děj románu i následného filmového zpracování nás zavádí na fiktivní ostrov Paradisastra. Německý rentiér Hans zde užívá spokojeného důchodu a svůj čas dělí mezi doplňování karafy vína u bazénu a projížďky kabrioletem v pitoreskních uličkách hlavního města. Jednoho dne se ale jeho nudný seniorský život provždy změní. Srazí na přechodu slepou Leontinu a okamžitě se do ní zamiluje, v čemž mu nebrání ani fakt, že je žena po nehodě několik týdnů v kómatu. Hans tráví celou dobu u jejího lůžka a následně Leontině pomáhá s návratem do života, aniž by ona – vzhledem k výpadku paměti – tušila, že za vším tím trápením stojí on sám. Láska je prostě slepá, a tak se hrdinka do Hanse postupně zamiluje též. Jejich krásné společné chvíle ale tíží skrytá lež, která nakonec musí vyplout na povrch…

Eine Katastrophe na place

Byť oproti v úvodu zmíněnému katastrofickému snímku zní produkce líbivé televizní „romanťárny“ daleko jednodušeji, ani Slepá láska ve stínu olivovníků nedopadla dobře. A asi ani nemohla dopadnout dobře. Vše začalo (a také skončilo) u představitele hlavní role – Rolfa Krankenwagena. Jako vysloužilý herec za zenitem sice nevyžadoval velký honorář, ale jeho role se bohužel zasekla u jediného záběru, kdy jako Hans dolévá a upíjí víno u bazénu. Po 349. opakování, několika týdnech a tisících upití ze sklenice se s výsledkem stále nespokojený perfekcionista Krankenwagen rozhodl opustit lokace natáčení a provedení scény dále trénovat sám, na domovské farmě v blízkosti Eisenachu. Štábu se již nikdy více neohlásil.

Jeho odchod započal naprostý rozklad. Jednak se někteří členové týmu pokoušeli Rolfa v této klíčové scéně nahradit, jednak navázali kontakt s místními, jejichž filozofie „netoč, když se můžeš otáčet na lehátku“ získala mezi filmaři obrovskou popularitu. Do Německa se nakonec vrátil jen jediný – zklamaný Helmut Zuviel, který měl ve snímku ztvárnit slepou Leontinu, ale na jeho part již bohužel nikdy nedošlo…

aqua-plus

SANORIN® Aqua plus, nosní sprej

Izotonický roztok soli s obsahem 3 % dexpanthenolu. Zdravotnický prostředek zvlhčuje, čistí, přispívá k regeneraci nosní sliznice, napomáhá ostranění strupů a brání jejich vzniku.

Koupit Více

Také čtěte

Ideálne miesto pre žiadosť o ruku? Obelisk na Sanorini pri západe slnka
01.11.2017, Fikce

Ideální místo pro žádost o ruku? Obelisk na Sanorini při západu slunce

Na jižním cípu ostrova Sanorini se nachází obelisk ve tvaru nosu. Pokud se k němu vydáte, počítejte s tím, že je to dost do kopce.

Diel siedmy – Pred slávnosťou
11.11.2017, Fikce

Díl sedmý – Před slavností

Cinkla jsem na zvonek na recepci. Stalo se to po asi minutovém váhání. Přijde mi trochu buranské si někoho přivolávat zvonkem, ale tlačítko mě dráždilo – je to skvěle vymyšlené, protože si to určitě chce vyzkoušet každý.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.