Co jsou nosové panny, největší kulturní artikl Sanorini?

Jak známo, námořníci si po staletí předávají příběhy o mořských pannách. Někteří historici tvrdí, že mořské panny byly inspirovány kapustňáky nebo podobnými zvířaty. Na Sanorini ale všichni vědí, že mořské panny jsou inspirované pouze sanorinskými nosovými pannami.

Fikce

Vznik nosových panen

Nosová panna je údajně bájná postava, i když by se o tom každý Sanoriňan hádal. Vyskytuje se v příbězích, bájích, obrazech a mýtech ze Sanorini, velká část místních obyvatel však tvrdí, že nosové panny skutečně žijí v Šnuptichlové Laguně na severu ostrova. Nosové panny, na rozdíl od třeba sirén, nevedou námořníky do záhuby, ale naopak jim rády pomohou od rýmy, pokud by jí trpěli.

Jak nosová panna vypadá?

Nejčastěji bývají nosové panny vyobrazené jako lepé děvy na skalisku, které mávají kapesníkem, případně je rozhazují po okolí. Původ tohoto vyobrazení je zcela jasně inspirovaný Rýmskými válkami, případně mýty o bohyni Kapesňó, jež hraje na lyru.

Nosové panny a jejich majetek

Jednou z mnoha dalších vlastností nosových panen je jejich nesmírná chudoba. Vypráví se totiž, že jediný způsob, jak nosová panna může přijít k majetku, jsou perly. Ty ale smí získat jen tak, že vzniknou z jejích nudlí. To je ovšem problém – vzhledem ke skutečnosti, že ona ani jiní obyvatelé Sanorini rýmu vůbec neznají…

aqua free

SANORIN® Aqua free, nosní sprej

Hypertonický roztok mořské vody, který svým osmotickým působením pomáhá uvolnit ucpaný nos. Tento zdravotnický prostředek mohou užívat dospělí a děti od 6 let.

Koupit Více

Také čtěte

cibule
16.02.2018, Fakta

Jak využívaly cibuli naše babičky a proč byste měli i vy

Cibule nechybí v žádné domácnosti. Neobejde se bez ní většina jídel české ani zahraniční kuchyně. Tato nenápadná a zdánlivě obyčejná rostlina je ve skutečnosti poklad pro naše zdraví a krásu.

Cesta ze stodoly
30.03.2018, fik

Cesta ze stodoly

Na konci dobrodružné výpravy za léčitelem se mezi Marcelou a Fedrosem málem něco odehrálo. Vyrušil je však nečekaný návštěvník.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.