Jak se vyhnout letnímu nachlazení? Nedělejte těchto 5 věcí!

Určitě už jste se někdy setkali s letní rýmou. Provází ji stejně nepříjemné příznaky jako tu zimní, a to včetně smrkání, kýchání, teploty či bolesti hlavy. Navíc je o to otravnější, že vám není dobře, a přitom venku je krásně a svítí sluníčko. Co dělat, pokud chcete minimalizovat riziko, že skolí i vás?

Fakta

Nezůstávejte dlouho v mokrém či propoceném oblečení

Když se například ve fitku zpotíte a místo sprchy a výměny oblečení ještě chvilku poklábosíte s kamarádkou, riskujete nachlazení. Kombinace rozehřátého a zpoceného těla a klimatizace totiž způsobí, že vám vyschnou sliznice. Pak nedokážou plnit svou obrannou funkci, tedy bránit průchodů všemožných virů do organismu, a tím otevírají riziko nachlazení.

Nenechte své tělo žíznit

Dostatečný pitný režim je nezbytný pro správně fungující imunitní systém. Každý jsme jiný, nicméně během veder byste měli vypít alespoň dva litry tekutiny. Tělo ovšem nežízní jen po vodě, ale taky po vitamínech! Dopřejte mu vitamin C (třeba z papriky či grepu) nebo vitamin D – ten se tvoří pobytem na slunci. Ovšem všeho s mírou, stačí půl hodiny někdy v podvečer, kdy už sluníčko nesvítí tak intenzivně.

Nepijte ledově vychlazené nápoje

Ledové pití vás možná na oko osvěží, jenže váš organismus ho moc v lásce nemá. Je to pro něj totiž šok a musí vynaložit dost energie na to, aby tekutinu vůbec ohřál. Navíc začne vytvářet nadbytečné hleny, které snižují výkon imunitního systému. Takže příště raději limonádu bez ledu!

Nenastavujte klimatizaci na příliš nízkou teplotu

Že lidský organismus nemá rád teplotní šoky, asi tušíte. Nejde pouze o to, že z auta „vychlazeného“ na 18 stupňů vylezete ven, kde je přes třicet. Klimatizace totiž vysouší nosní sliznici, která je přitom důležitou součástí obranného systému proti všem virům a bakteriím. Pokud vás suchá nosní sliznice dlouhodobě trápí, můžete ji preventivně zvlhčovat nosním sprejem k tomu určeným.

Nepodceňujte teplé oblečení

Kdo by si bral s sebou svetr, když má být celý den 27 stupňů, že? Jenže jakmile sluníčko zapadne a vy třeba sedíte někde venku na vínku, nebo se vracíte z procházky, můžete snadno prochladnout. Teplotní rozdíly mezi dnem, večerem a nocí jsou v létě hodně výrazné, a proto je dobré na ně myslet a raději s sebou nosit nějakou tu vrstvu navíc.

Snad jste se dozvěděli něco nového a my už jen přejeme krásné léto bez rýmy!

Sanoriňané si často trochu vymýšlejí, v této sekci však najdete jen pravdivé informace. Protože když jde o zdraví, musí legrace stranou.

aqua-plus

SANORIN® Aqua plus, nosní sprej

Izotonický roztok soli s obsahem 3 % dexpanthenolu. Zdravotnický prostředek zvlhčuje, čistí, přispívá k regeneraci nosní sliznice, napomáhá ostranění strupů a brání jejich vzniku.

Koupit Více

Také čtěte

politika na sanorini
30.08.2017, Fikce

Politika na Sanorini

První prezidentské volby na Sanorini se konaly v roce 1990, ale skončily fiaskem. Nikdo totiž nekandidoval. A tak se Sanoriňané v referendu o rok později jednohlasně (až na pasáka ovcí Nikolase Tatopulose, který chtěl v prezidentských volbách kandidovat a zaspal registraci) shodli, že budou fungovat bez prezidenta.

5+1 rada, ako na peľovú alergiu
02.03.2018, Fakta

5+1 rada, jak na pylovou alergii

Jakmile se oteplí, začínají kvést různé byliny a stromy, které produkují alergizující pyly. Co dělat, abyste minimalizovali nepříjemné projevy takzvané senné rýmy?

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.