Klimatizace a rýma – jak se zchladit a nenastydnout?

Chápeme, že někdy jsou letní vedra tak nepříjemná, že obejít se bez klimatizace je téměř nemožné. Je však dobré znát i rizika, která mohou z pobytu v klimatizovaných prostorách pramenit. Jaká to jsou?

Fakta

Rýma v létě je snad ještě otravnější než jindy. V létě si máme užívat slunce a vody a ne neustále smrkat!

Hlavně nepřehánět

Pravidlo, že rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou vzduchu v klimatizované místnosti by neměl být větší než pět stupňů, určitě znáte. Jste si však jisti, že jej skutečně dodržujete? Pokud ne, hrozí vám řada zdravotních problémů. Kromě angíny to mohou být potíže s hlasivkami, suché a podrážděné oči, ofouknutá krční páteř a samozřejmě rýma. Právě rýma je asi nejčastějším důsledkem neopatrného používání klimatizace. Ta samozřejmě není hlavní příčinou – stejně tak je dobré dát si pozor na mokré plavky, ledové nápoje a zmrzliny. Pocit, že vám pomůžou se ochladit, je mylný.

Výkyvy teplot jsou totiž pro náš imunitní systém velmi náročné. Někdy je holt nezvládne, a dá tak prostor virům či bacilům, aby se na našem organismu „vyřádily”. Kvůli teplotnímu šoku se tyto cizorodé látky lépe udrží na vyschlé nosní sliznici.

Jak na rýmu?

Akutní rýma je pak provázena nepříjemným vodnatým výtokem z nosu – tento typ rýmy je „pouze” virový, pokud se však změní v bakteriální, dojde k ucpávání Eustachovy trubice, což v nejhorším případě vyústí v zánět dutin.

Pokud už vás tedy rýma potkala, pořiďte si sprej či kapky Sanorin, které zmírní její příznaky. Sanorin nabízí také několik druhů solných a mořských roztoků, jež pomáhají uvolnit ucpaný nos. Najdete je pod názvem Sanorin Aqua. Kromě toho hodně pijte a kloktejte i inhalujte slanou vodu. Trpíte alergií? Klimatizace ji může ještě zhoršit. V jejím okruhu totiž cirkuluje prach, bakterie, roztoči nebo plísně. Je proto třeba dbát na dostatečně kvalitní filtry a čištění.

Klimatizace ano, ale

Pokud se chcete s klimatizací kamarádit, dodržujte několik následujících pravidel: Nenechte vzduch foukat přímo na sebe, větrejte, a pokud trpíte oslabenou imunitou, astmatem nebo chronickými dýchacími obtížemi, nedá se nic dělat, ale neměli byste ji používat vůbec.

Zdroje: Everydayhealth, Medical Daily, Live science

Sanoriňané si často trochu vymýšlejí, v této sekci však najdete jen pravdivé informace. Protože když jde o zdraví, musí legrace stranou.

 

sprej_1

Sanorin 1 PM, sprej

Přípravek se používá k mírnění příznaků u akutní rýmy, zánětu čelistních dutin, zánětu Eustachovy trubice a zánětu středního ucha.

Koupit Více

Také čtěte

4 tipy, vďaka ktorým sa vyspíte doružova, aj keď máte upchatý nos
02.02.2018, Fakta

4 tipy, díky kterým se vyspíte dorůžova, i když máte ucpaný nos

Rýma, ucpaný nos, a tedy ztížené dýchání dokážou člověku znepříjemnit usínání i samotný spánek. Zkuste ale některý z našich tipů, a uvidíte, že budete i při rýmě spát jako miminko!

cibule
16.02.2018, Fakta

Jak využívaly cibuli naše babičky a proč byste měli i vy

Cibule nechybí v žádné domácnosti. Neobejde se bez ní většina jídel české ani zahraniční kuchyně. Tato nenápadná a zdánlivě obyčejná rostlina je ve skutečnosti poklad pro naše zdraví a krásu.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.