Léto a rýma u dětí: na co byste si měli dát pozor

Takzvaná letní rýma má podobné projevy jako ta klasická – zvýšenou teplotu, bolest hlavy či smrkání. Horší je v tom, že ji často máme tendenci ignorovat a nedopřejeme si klid na lůžku, jako to děláme v zimě. A to platí i pro naše ratolesti, které ji snáší o to hůř, že mají prázdniny a chtějí běhat venku. Abyste minimalizovali riziko, že je rýma skolí, soustřeďte se na následující doporučení.

Fakta

Mytí rukou

Přes rok jsou to školy a školky, kde dětem hrozí vyšší pravděpodobnost, že něco chytnou, jenže i léto má svá riziková místa. Například tábory či cesty na dovolenou v autobuse nebo v letadle. Vyšší koncentrace lidí na jednom místě s sebou zkrátka přináší vyšší riziko přenosu virů. Řešením, byť ne stoprocentně spolehlivým, je důsledné a časté mytí rukou. Na nich se nám totiž hromadí různé choroboplodné zárodky zvenčí, které pak proniknou do těla, když se rukou dotkneme nosu či úst. Což dělají děti nevědomky dost často.

Dostatečný přísun tekutin

Dodržování pitného režimu je pro celkové zdraví důležité celoročně, v létě ale o to víc, že se také víc potíme. Děti mívají tendenci nepít – zejména ve chvílích, když řádí venku s kamarády a na nějaký pitný režim vůbec nemyslí. Proto dbejte na to, aby pily dostatečně; děti mladší osmi let by měly vypít čtyři až šest sklenic vody, ty starší ještě o dvě sklenice víc. Hydratace je důležitá pro fungování celého organismu včetně imunitního systému.

pití

Správné oblečení

I když je přes den horko, po setmění mohou teploty dramaticky klesnout. Nezapomínejte tedy na to, mít pro děti vždycky při ruce nějakou další vrstvu. Ať neprochladnou a zbytečně si neoslabují imunitu. Naopak příliš mnoho oblečení zase může způsobit přehřátí organismu – zejména u malých dětí, které ještě nedokážou říct, že je jim horko. Dbejte také na to, aby nezůstávaly moc dlouho v mokrých plavkách nebo v propoceném oblečení.

A jak dětem ulevit, když už rýmu přece jen chytnou?

Rýma bez doktora trvá týden a s ním sedm dní… To je sice do jisté míry pravda, ale jsou způsoby, které dobu léčby dokážou zkrátit. Například roztoky mořské vody pro děti, které jsou vhodné nejen ke každodenní hygieně v rámci prevence, ale i jako doplněk léčby rýmy. Dále to chce hodně tekutin – ideálně vodu s citronem, kde je vitamin C.

Zdroje: Babble, Uptodate, Healthy kids

Sanoriňané si často trochu vymýšlejí, v této sekci však najdete jen pravdivé informace. Protože když jde o zdraví, musí legrace stranou.

sanorin aqua free baby cz

SANORIN® Aqua free baby, nosní sprej

Isotonický roztok mořské vody ve spreji, tlakový sprej 120ml v lahvičce s nosním aplikátorem.

Koupit Více

Také čtěte

Ako podporiť zdravie? Pite kiwi nápoj
01.11.2017, Fakta

Jak podpořit zdraví? Pijte kiwi nápoj

Že jako prevence nachlazení a viróz funguje strava plná vitaminů, asi tušíte. To naštěstí neznamená, že musíte denně sníst kilo ovoce a zeleniny. Máme pro vás totiž recept na vynikající drink, který je zároveň vitaminovou bombou.

Nakopnite svoj organizmus v 4 jednoduchých krokoch
27.02.2018, Fakta

Nakopněte svůj organismus ve 4 snadných krocích

Co dělat, abyste se cítili dobře, fit a plní energie? Máme pro vás 4 jednoduché tipy.

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování a zkvalitňování obsahu a jeho šíření na této stránce používáme analytické nástroje služeb Google a Facebook. Kompletní znění podmínek sběru dat.